CAP Teknik Bilgiler ?

CAP İşleyiş ve Çıktılar

İşleyiş

CAP İşleyişi

Çıktılar

CAP Çıktıları

CAP Çözümleri

Kurumsal çözüm çerçevesinde, istemci/sunucu bir mimari sunulmaktadır. Sistem bünyesinde birden fazla sunucuyu barındırmaktadır. Denetim çalışmaları, gezici takımlar tarafından desteklenmektedir. Merkez ofiste iş planlaması ile başlayan denetim sürecinin, belirli bölümleri dışarıda yapılmaktadır. Yapılan çalışmalar istenen periyotlarda, ana sunucuya aktarılabilmektedir. Böylece verinin tutarlılığını yüksek seviyeye çıkarmaktadır. Çoklu sunucu desteği ile kuruma esnek bir çalışma ortamı sunulmaktadır.

CAP Çözümler Tek Kullanıcı

CAP Çözümler Tek Kullanıcı

CAP Çözümler Kurumsal

CAP Çözümler Kurumsal

CAP Lisans Türleri

Çoklu Merkezi Sunucu Lisansı

Bu lisans türünde, bir denetim şirketinde çalışan tüm denetçiler merkezi olarak kurulmuş bir sunucu makineye internet kanalıyla uzak masaüstü yöntemiyle bağlanarak eş zamanlı çalışılabilmektedir.

Çoklu Merkezi Sunucu, sunucu özellikli bir bilgisayara yüklenmelidir. CAP yazılımını kullanacak denetçi sayısı kadar kullanıcı lisansı almak gerekmektedir. Bu yöntemde SQL ve SQL CAL lisansı gereksinimi ortaya çıkmaktadır.

Sunucu Kullanıcı Lisansı

Bu lisans yüklü bilgisayar tek başına denetim işlemi yapabilmektedir. CAP yüklü bu bilgisayar üzerinde denetim verileri depolanmakta ve işlenmektedir. Kullanıcı lisansı yüklü bilgisayarlar bu bilgisayara bağlanıp denetime katılabilmektedir. Kullanıcının yaptığı tüm çalışmalar sunucu kullanıcı bilgisayara kaydedilmektedir. Sunucu kullanıcı bilgisayardaki denetçi ile kullanıcı bilgisayardaki denetçi aynı ortamda bulunmak şartıyla birbirlerinin çalışmalarını eşzamanlı olarak görebilmektedirler. Kullanıcı bilgisayar sayısı birden fazla olabilmektedir. Örneğin 3  veya 4 kişiden oluşan denetim ekipleri bu yöntemle çalışabilmektedirler.

Sunucu kullanıcı lisansı yüklü bilgisayarlarda oluşturulan denetim paketleri, başka sunucu kullanıcı bilgisayarlara aktarılabilmektedir. Sunucu kullanıcı bilgisayarlar başka sunucu kullanıcı yüklü bilgisayarlara kullanıcı gibi bağlanarak da çalışabilmektedirler.

Kullanıcı Lisansı

Bu lisans yüklü bilgisayar tek başına işlem yapamamaktadır. İşlemi gerçekleştirebilmek için mutlaka bir sunucu kullanıcı lisansı yüklü bilgisayara ya da çoklu merkezi sunucu kullanıcı lisansı yüklü bilgisayara bağlanmalıdır.

CAP Teknolojisi

CAP sunucu/istemci mimarisi üzerinde, çoklu katman yapısı kullanılarak geliştirilmiştir. CAP 3 ana katmandan oluşur. Bunlar sırasıyla istemci, İş ve Veri katmanlarıdır. . NET Framework 3.5 üzerinde geliştirilmiştir. Veri tabanından bağımsız yazılmıştır. Microsoft SQL Server için Veri katmanı bulunmaktadır. Diğer veri tabanları için veri katmanı geliştirimi devam etmektedir. Veri tabanında müşteriden alınan bilgiler şifreli olarak saklanmaktadır.

CAP Teknolojisi